Italská domácnost. To je pojem sám o sobě. Říká se, že v italské domácnosti létají talíře vzduchem. Horkokrevní Italové evidentně nemají talíře z pravého karlovarského porcelánu. Jinak si takové bláznovství nedokážeme vysvětlit! Karlovarský porcelán zajistil naší zemi takový věhlas jako například české sklo či plzeňské pivo. A kdo je největším českým výrobcem porcelánu u nás? Nikdo jiný než společnost Thun 1794 v Nové Roli na Karlovarsku. Pojďte se seznámit, je to zkrátka láska na první talíř!

Kaolín, křemen a živec. Tři základní suroviny, které jsou zapotřebí k výrobě porcelánu. A protože na území Karlovarského kraje se od 18. století těžil ten nejkvalitnější kaolín, zrodil se zde jedinečný porcelán Thun. Slavnou porcelánovou dílnu založil v roce 1794 hrabě František Josef Thun v Klášterci nad Ohří. Společně se závodem v Lesově a Nové Roli dnes tvoří největší českou porcelánku – společnost Thun 1794.

Čím je porcelán Thun tak specifický? Jedná se o takzvaný tvrdý porcelán. Odvozeno je to od toho, že se pálí nad 1 405 stupňů Celsia, zatímco jiní výrobci jej pálí o 40 až 50 stupňů níž. Narozdíl od francouzského porcelánu zde lépe vyniknou nejjemnější odstíny podglazurových solí, listerů i povrchových barev. Vysoká kvalita a osobitý design vychází z více než 220leté tradice výroby porcelánu v Čechách. Právě Nová Role u Karlových Varů je poeticky a zcela vlastně právem nazývána městem porcelánu.

Návštěvnické centrum a Porcelánová školička

V místním areálu jsou umístěny provoz a výroba. Závod je vybaven moderními technologickými zařízeními a ročně vyprodukuje 3 500 – 4 000 tun porcelánu. Najdete tu také návštěvnické centrum. Jeho součástí je takzvaná Porcelánová zastávka, která tvoří úvod do Návštěvnického okruhu. Jedná se o expozici koncipovanou jako Porcelánový příběh, který zohledňuje technologický proces výroby porcelánu od úpravy hlavní suroviny (kaolinu) až po finální výrobek. Na vlastní oči tak uvidíte, jak jednotlivé výrobky vznikají.

Návštěvnický okruh vede administrativní budovou přes vzorkovnu až přímo do výrobního závodu. Celá trasa je zpestřena filmovou prezentací výroby a prohlídkou finálních výrobků. Pokud vás nějaký výrobek zaujme (a my věříme, že ano), v podnikové prodejně závodu, který patří k těm největším současné porcelánové výroby ve střední Evropě, si můžete výhodně koupit hezký suvenýr.

Pokud máte doma malé sviště a doteď jste se obávali, že by z porcelánky nebyli nadšení, opak je pravdou! Jistě ocení místní Porcelánovou školičku. Zážitkový program je určený pro všechny, kteří rádi tvoří a chtějí si vyrobit vlastní originál. Děti se zde zábavnou formou seznámí s historií a řemeslnou prací spojenou s výrobou porcelánu. V dekoračním oddělení Porcelánové školičky si vlastním, kreativním způsobem natisknou či ozdobí svůj hrníček.

 

Muzeum porcelánu Nová Role

Na přelomu roku 2020 a 2021 bylo dokončeno v Porcelánové zastávce Muzeum porcelánu Nová Role, a to u příležitosti 100 let od zahájení výroby porcelánu v Nové Roli. Muzeum tedy v ucelené podobě prezentuje výrobu za 100 let nejen prostřednictvím koncových výrobků, ale hlavně prostřednictvím jejich autorů.

Porcelánové slavnosti v Karlových Varech

Teď, když jste nasáli výše zmíněné informace jako houba, chce to i dávku zábavy! Vyrazit můžete také na porcelánové slavnosti, které se konají dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. S jejich tradicí nezačal nikdo jiný než společnost Thun 1794. Dříve se porcelánové trhy konaly před Grandhotelem Pupp. Jak to ale bývá, změna je život. Aby se slavnosti konaly přímo v samotném srdci Karlových Varů, v loňském roce se přesunuly na prostranství před Grandhotelem Ambassador. Na slavnostech si můžete zakoupit tradiční český porcelán od předních českých výrobců za výhodné ceny. A aby bylo veselo, součástí porcelánových slavností je i doprovodný program, který zahrnuje živou hudbu, akce pro děti a stánky s bohatým občerstvením.

Věříme, že si karlovarský porcelán společnosti Thun 1794 zamilujete a přesvědčíte se, že jde skutečně o lásku na první talíř… Nebo misku? Záleží jen na vašich preferencích.