přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > 28 originálů soch Matyáše Bernarda Brauna se po čtyřech desetiletích vrací zpět na Valeč

28 originálů soch Matyáše Bernarda Brauna se po čtyřech desetiletích vrací zpět na Valeč

17.12.2019

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Živý kraj

 

Zámek Valeč leží ve stejnojmenném městečku na úpatí Doupovských hor. Valečsko bylo prohlášeno za krajinnou památkovou zónu. Zámecký areál s jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách zdobí kopie soch Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie lidských vlastností a postavy z řecké mytologie. Originály soch byly po požáru zámku Valeč, ke kterému došlo v roce 1976, převezeny do kláštera Kladruby. Do zámeckého parku u zámku Valeč poté byly umístěny pouze kopie těchto soch. Od listopadu probíhá tolik očekáváné stěhování soch zpět na zámek Valeč.

Převoz osmadvaceti objemných pískovcových soch, které měří od 195 do 300 centimetrů, stojí na betonových podstavcích a váží několik tun, je poměrně logisticky náročné. Na celou akci dohlíží restaurátorský tým pod vedením akademického sochaře a restaurátora Martina Širokého. Na Valči pro sochy vznikne lapidárium v objektu bývalé zámecké kovárny. Na podobě nové expozice se podílejí studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, která kompletně navrhne způsob prezentace včetně osvětlovací techniky. Otevření lapidária je plánováno na začátek dubna příštího roku. Převoz dvaceti osmi soch z kláštera Kladruby na zámek Valeč vyjde celkem na 900 240,- Kč.

 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz