přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > Karlovarský kraj má dvě nové národní kulturní památky

Karlovarský kraj má dvě nové národní kulturní památky

08.03.2017

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Živý kraj

 

Chebská falc a Blatenský vodní kanál byly návrhem nařízení vlády, které nabude účinnosti 1. července 2017, prohlášeny  národní kulturní památkou. Celkem je v souboru těchto nově prohlášených památek 15 mimořádně významných.  Vláda zároveň stanovila podmínky jejich ochrany.

„Máme z toho velkou radost, k takovým unikátům, jako je relikviář svatého Maura v Bečově, klášter Teplá nebo Císařské lázně v Karlových Varech nyní patří i románská falc v Chebu a Blatenský vodní příkop v Krušnohoří. Věřím, že díky jejich prohlášení národními kulturními památkami si získají ještě větší pozornost turistů, ale i obyvatel našeho kraje. V současnosti máme na území regionu 17  národních kulturních památek včetně Relikviáře sv. Maura a kynžvartské daguerrotypie, která je v současné době  vystavena v Národním technickém muzeu v Praze,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová.

Ministerstvo kultury při výběru kulturních památek navrhovaných k prohlášení za národní kulturní památky vycházelo především ze záměru  vytipovat dosud méně, popřípadě vůbec nezastoupené skupiny kulturních památek, které však svým významem do souboru národních kulturních památek bezesporu patří.

Chebská falc je jedinou románskou falcí na našem území. Byla postavena pro císaře Fridricha Barbarossu roku 1180. Do dnešní doby se zachovala tzv. Černá věž, patrová kaple a zbytky paláce. Patří k nejzachovalejším dochovaným falcím v původní středověké podobě.

Blatenský vodní kanál byl vybudován v letech 1540–44.  Přiváděl vodu do úpravárenských a hutních provozů při zpracování cínové rudy v Blatenském a Božídarském cínovém revíru. Hlavním stavitelem kanálu byl Stephan Lenk. Vedle tzv. Dlouhé stoky, která se nachází na také na území našeho kraje a již byla za národní kulturní památku prohlášena, jde o největší a nejzachovalejší vodní dílo spojené s hornickou činností a zpracováním rud v české části Krušných Hor.

Blatenský vodní příkop (foto: Petr Mikšíček)
 
 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz