přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > Kynžvartská daguerrotypie se stává první památkou UNESCO na území Karlovarského kraje

Kynžvartská daguerrotypie se stává první památkou UNESCO na území Karlovarského kraje

05.04.2018

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Živý kraj

 

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie byla zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví do registru Paměť světa UNESCO. Snímek vznikl v roce 1839. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Kynžvartská daguerrotypie se tak stává první movitou UNESCO památkou na území Karlovarského kraje.

Seznam UNESCO v rámci registru Paměť světa obsahuje památky dokumentárního dědictví, které pro svůj celosvětový význam a ojedinělost mají patřit celému světu. Česká republika má nyní v registru osm památek. Jednou z nich je i Kynžvartská daguerrotypie. Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik vzniku fotografie.

Kynžvartská daguerrotypie je zátiší s motivem uměleckého ateliéru a s vlastnoručním věnováním autora kancléři Metternichovi. Kníže Metternich si vlastnoručně na zadní stranu poznamenal jako velmi významnou skutečnost, že mu Louis Jacques Mandé Daguerre (1789-1851) tuto daguerrotypii věnoval dokonce ještě před zveřejněním svého objevu. Kynžvartská daguerrotypie se stala součástí kynžvartského zámeckého muzea, jednoho z prvních veřejnosti přístupných muzeí v Evropě (1828).

Dnes je Kynžvartská daguerrotypie zapůjčena do expozice Národního technického muzea v Praze. Zde je veřejnosti přístupná v rámci expozice s názvem Fotografický ateliér.

Na zámku Kynžvart se připravuje nová expozice s pracovním názvem „Kynžvartská dagguerotypie a další poklady Metternichů“, v níž by měly být vystaveny některé z nejcennějších pokladů ze sbírek zámku Kynžvart. Hlavním exponátem bude právě dagguerrotypie. Důvodem vzniku nové expozice je, že mnohé ze vzácných artefaktů nemohou být z důvodu ochrany, bezpečnosti a klimatických podmínek prezentovány v rámci běžných návštěvních okruhů a jsou uloženy v depozitářích nebo zapůjčeny jiným institucím. Kynžvartská daguerrotypie dnes nepochybně patří mezi nejcennější poklady Metternichovy kynžvartské sbírky.

Neváhejte a navštivte zámek Kynžvart, národní kulturní památku České republiky, který se může pochlubit rozsáhlou sbírkou uměleckých děl, rukopisů, vzácných knih, mincí a různých kuriozit.

www.zamek-kynzvart.eu

 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz