přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > Návrat ztracené kroniky z roku 1743 do Chebu

Návrat ztracené kroniky z roku 1743 do Chebu

01.12.2020

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Živý kraj

 

Nadačnímu fondu Historický Cheb se ve spolupráci s turistickým informačním centrem v Chebu a váženým historikem PhDr. Milošem Říhou podařilo získat kroniku, která je uvedena v seznamu historických kronik, ale byla dlouhá léta považována za ztracenou. 

Kronika zahrnuje události od 10. a 11. století až do roku 1743. Dočteme se o počátcích Chebu, názvu města, o chebském hradu, o dalším rozšíření Chebu a jeho povýšení na město v roce 1179, o stavbě prvních klášterů a rozkvětu města. Podrobně se kronikář věnuje třeba také tzv. Valdštejnskému masakru – zavraždění vévody Albrechta z Valdštejna v Pachelbelovském domě na náměstí v Chebu 25. února 1634.

Nadační fond je i dále připraven financovat práce spojené kronikou jako je sestavení bibliografického záznamu, rekonstrukce vazby a několika prvních listů a následná digitalizace.  Cílem je nechat zhotovit v průběhu příštího roku přepis a překlad do češtiny, aby si ji mohl prohlédnout a přečíst na internetu každý, koho kronika města Chebu z roku 1743 zajímá. Zveřejnění těchto této historie bude zajímavé i pro německé čtenáře, o nejbližším sousedu Waldsassenu a jeho klášteře kronika také pojednává.

Více informací naleznte v přiložené tiskové zprávě.

 
 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

Soubory ke stažení

 
 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz