přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > Významný úspěch Bečovské botanické zahrady

Významný úspěch Bečovské botanické zahrady

17.02.2014

zařazeno v kategorii: Aktuality | autor: Živý kraj

 

Dne 5.2.2014 byla Bečovská botanická zahrada přijata za řádného člena Unie botanických zahrad České republiky. Stalo se tak na základě jednomyslného rozhodnutí Valné hromady v Brně. Smyslem činnosti Unie botanických zahrad je napomáhat uplatňování jejich poslání a celkovému rozvoji a vzájemné spolupráci a koordinaci.

Bečovská botanická zahrada splnila před svým přijetím ze 17 kvalitativních kritérií plně 12 a 2 s výhradou. Po důkladném prověření a zároveň splnění povinných činností a údajů, se tak botanická zahrada v Bečově nad Teplou stala druhou oficiální botanickou zahradou v Karlovarském kraji. Samozřejmě, že čeká zahradu ještě plno povinností a práce, nicméně byl tak zcela jednoznačně povýšen její význam na krajskou úroveň, což potvrdila i odborná hodnotící komise, která zahradu v průběhu loňského a letošního roku navštěvovala.

Pro Bečovskou botanickou zahradu je to velmi významný historický zlom, především co se týče návaznosti na dílo zámeckého zahradníka Jana Koditka, který tento komplex navrhl a vybudoval na počátku 20. století za výrazné podpory vévody Beaufort-Spontin a hraběte Silva Taroucy. Bečovská botanická zahrada o rozloze 9 hektarů je původně jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Nezisková organizace ZO ČSOP Berkut od roku 2005 zabránila úplné devastaci této významné zahradní a krajinářské památky. Za necelých 10 let bylo vykonáno obrovské množství práce, vynaloženo mnoho financí a zrealizována spousta dalších obnovných a záchranných počinů. V této velikosti je to jediná botanická zahrada v České republice, která je plně financována ze zdrojů neziskové organizace. Ostatní takto velké zahrady patří pod města, kraje, státní výzkumné ústavy či univerzity. O to je zajištění jejího fungování náročnější a komplikovanější. Bečovská botanická zahrada nemá ani žádného velkého sponzora.

Bečovská botanická zahrada pro tento rok připravila pro návštěvníky dvě velké novinky.  Především jsou to výukové programy pro mateřské školky a první ročníky základních škol, se zaměřením na přírodopis a výtvarnou tvorbu.  A dále je to otevření první české bioferraty – skalní stezky, kterou si mohou vyzkoušet jak znalí horolezci, tak i rekreační sportovci a děti. Jedno je však jisté, bez stálých i nových návštěvníků a podporovatelů botanické zahrady by zahrada neměla smysl.

Botanická zahrada v Bečově byla také nominována v rámci projektu Má vlast cestami proměn, jehož součástí je národní putovní výstava. V hlasování, které probíhá až do 1.5.2014 tak můžete Bečovskou botanickou zahradu podpořit i vy (v seznamu má pořadové číslo 6). Svůj hlas jí můžete dát zde.

 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz