přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Destinace Karlovarský kraj > Top v kraji

Top v kraji

 

Kategorie: Destinace Karlovarský kraj

 

Navštivte TOP místa v Karlovarském kraji. Nenechte si ujít nejkrásnější památky, nejoblíbenější aktivity či kulturní akce...

 

Vřídlo

Vřídlo je nejteplejším a nejvydatnějším karlovarským pramenem. Jeho teplota je 72°C a za minutu vychrlí přibližně 2.000 litrů termominerální vody a 5.000 litrů oxidu uhličitého. Vřídlo je dnes jediným pramenem, který se při lázeňské léčbě používá ke koupelím a zároveň k pitné kúře. Najdete ho na Vřídelní kolonádě v centru lázeňské zóny Karlových Varů, kde tryská do úctyhodné výšky 12 metrů. V podzemí Vřídelní kolonády můžete navštívit zajímavou exkurzní trasu.

Vřídlo
 

Zámek Bečov a relikviář sv. Maura

Zámek Bečov je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Karlovarském kraji. V komplexu hradu ze 13. století a zámku z 18. století se totiž ukrývá kromě krásných zámeckých interiérů také unikátní relikviář sv. Maura, který je považován za památku evropského významu a zároveň za jednu z nejvýznamnějších šperkařských památek. Po korunovačních klenotách se jedná o druhou nejvýznamnější památku tohoto druhu v České republice.

relikviář sv. Maura
 

Hrad Loket

Hrad Loket stojí na břehu řeky Ohře nedaleko Karlových Varů už od začátku 13. století. Gotický hrad Loket byl významným strategickým místem, kde král Václav I. přijímal státní návštěvy. Za svého ranného dětství tu byl vězněn i pozdější římský císař a český král Karel IV., který se sem v dospělosti často a rád vracel, a pobývali tu také další členové rodu Lucemburků.

Hrad Loket nabízí mnoho zajímavého. K těm nejoblíbenějším částem expozice patří hradní vězení s autentickou výstavou útrpného práva, muzeum zbraní a výstava porcelánu. Hrad je také opředen několika legendami, například o vládci Loketských skal, kamenů a podsvětí Gottstainovi, zakletém purkrabím nebo drakovi v hradní věži.

Hrad Loket
 

Přírodní rezervace Soos

Jedinečná přírodní rezervace Soos, která nemá ve střední Evropě obdoby, se nachází severně od Františkových Lázní. Jedná se o unikátní pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Najdeme tu pozůstatky vulkanické činnosti, kterou ilustrují mofety - bahenní vývěry CO2 a také četné minerální prameny. V nevšedních biotopech, kterých je tu celá řada, najdeme spoustu chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin.

Přírodní rezervací Soos vede po dřevěných chodníčcích 1,2 km dlouhá naučná stezka s několika poučnými zastávkami. V areálu najdete také geoparkmuzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí, výstavu prehistorických ještěrů v životní velikosti, expozici "Ptačí svět Chebska" a dančí oboru.

Přírodní rezervace Soos
 

Krušné hory pro zimní sporty i letní turistiku

Krušné hory se rozprostírají na česko-německé hranici v délce asi 130 km. Jejich nejvyšším vrcholem je na české straně Klínovec s nadmořskou výškou 1244 m. Krušnohorské svahy i údolí nabízejí skvělé podmínky pro provozování zimních, letních i celoročních aktivit. Celé pohoří je protkáno sítí stezek, které jsou v zimě připravené pro běžkaře a od jara do podzimu pro pěší turisty i vyznavače cyklistiky. Nejvýznamnější trasou, která spojuje hory na české i německé straně je tzv. Krušnohorská magistrála, na kterou se napojují lokální trasy a stezky.

Krušné hory pro zimní sporty i letní turistiku

 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Nejvýznamnější událostí nejen v Karlových Varech, ale i v celém Karlovarském kraji je bezpochyby Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který se tu koná už od roku 1946. V posledních 20 letech se z něj stala prestižní mezinárodní přehlídka filmů, kterou vyhledávají filmaři, novináři, slavné osobnosti a především filmoví nadšenci nejen z Evropy, ale z celého světa. V několika kinosálech po celém městě se promítá zpravidla ve světové nebo alespoň evropské premiéře více než 200 filmů.

Mezinárodní filmový festival pravidelně hostí významné světové celebrity. Z poslední let jmenujme třeba Judi Dench, Jude Law, Antonio Banderas, Susan Sarandon, Robert De Niro, Danny Devito, Andy Garcia atd.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

 

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Zpívající fontána je nejvyhledávanější atrakcí v Mariánských Lázních. Kruhovou kamennou fontánu s více než 250 tryskami, kterou zdobí plastika květu, najdete na kolonádě v centru lázeňské zóny. Její návštěvu rozhodně nevynechejte, jedná se o obdivuhodné spojení vody tryskající podle promyšlené choreografie a oblíbených skladeb nejen vážné, ale i moderní hudby.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

 

Památková rezervace a hrad v Chebu

Cheb je krásné historické město, nedaleko německých hranic. Jeho hraniční poloha z něj udělala významný obranný bod české hranice a již ve 12. století dala vzniknout Chebskému hradu a dalším významným architektonickým památkám. Místní hrad byl od konce 12. století po několik století významným obranným bodem, ale zároveň i reprezentativním sídlem, kde císař přijímal své návštěvy. Do dnešních dnů se dochovalo torzo kdysi honosného paláce, obranná Černá věž a unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

Bezprostředně na areál chebského hradu navazuje historické centrum Chebu, které je zároveň památkovou rezervací. Největší koncentraci významných budov a památek ale najdete v okolí náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Památková rezervace a hrad v Chebu

 

Klášter premonstrátů v Teplé

Rozlehlý klášterní areál najdete nedaleko Mariánských lázní u městečka Teplá. Areál kláštera, který založil blahoslavený Hroznata roku 1193, je jedním z nejvýznamnějších v České republice. Zahrnuje barokní konvent, gotický presbytář klášterního kostela s románskou kaplí, unikátní klášterní knihovnu, která je se svými 100.000 svazky druhou největší historickou knihovnou v Čechách, park, hřbitov a muzeum. Nejvýznamnější stavbou je kostel zasvěcený Zvěstování Páně, postavený v letech 1193 - 1232. Ke klášteru náleží také hospodářské budovy pivovaru, seník a sýpky.

Klášter premonstrátů v Teplé

 

Poutní kostel v Chlumu Sv. Maří

Chlum Svaté Maří je vyhledávaným poutním místem, ke kterému se váže zajímavá legenda. Vypráví, že za dávných dob spatřil jeden řeznický tovaryš uprostřed lískového keře sošku Panny Marie s dítětem. Tu si s sebou odnesl domů, ale druhý den po ní nebyla ani památka. Soška se sama vrátila na místo, kde ji předchozího dne našel. Tovaryš si tuto událost vyložil jako boží znamení a nad soškou tu vybudoval dřevěnou stříšku. Koncem 13. století se u sošky zjevila jinému mladíkovi Panna Maria, když zabloudil v těchto končinách. Ukázala mu cestu domů, poté co slíbil, že se bude kát za své hříchy. Chlapec dal nad soškou vybudovat dřevěnou kapli, ke které se začali sjíždět věřící ze všech koutů země.

Dřevěnou kapli nahradil koncem 14. století kamenný kostelík, který byl postupem času přestavován a rozšiřován. Dnešní Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie a svaté Máří Magdaleny byl dokončen a vysvěcen v roce 1702 a dodnes je oblíbeným poutním místem.

Poutní kostel v Chlumu Sv. Maří

 

Kraj golfu - 10 golfových hřišť v Karlovarském kraji

Za kolébku světového golfu je odjakživa považováno Skotsko. Kolébkou golfu českého jsou bezesporu západočeské lázně. První golfové hřiště zde bylo vybudováno již v roce 1904 na okraji Karlových Varů a záhy následovalo další v Mariánských Lázních.

V současné době je v Karlovarském kraji 10 golfových hřišť, z toho 7 je 18jamkových. Golfová hřiště v Karlovarském kraji se řadí mezi renomovaná hřiště Evropy a jsou dějištěm jak amatérských, tak i profesionálních turnajů. K dispozici je také několik indoor golfů.

Kraj golfu - 10 golfových hřišť v Karlovarském kraji

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz