Okolí Abertam a dvou dalších krušnohorských městeček, Perninku a Horní Blatné, se kdysi říkalo stříbrný trojúhelník. Město založili na začátku 16. století horníci, kteří hledali stříbro pro mincovnu hraběte Šlika. Stříbrné doly postupně nahradily doly na cín, ze kterého se vyrábělo kuchyňské i mešní nádobí. Dnes si však lidé jezdí do Abertam spíše odpočinout, městečko totiž patří k oblíbeným rekreačním střediskům Krušných hor.

Toulky pod zemí

Krušnohoří na české i německé straně hranice má několikasetletou hornickou historii, proto platí za technologické a vědecké centrum, odkud se různé inovace a vynálezy šířily do dalších hornických regionů po celém světě, a které podává mimořádné svědectví o těžbě cínu, železa a dalších rud od 16. do 20. toletí. Právě díky tomu je hornická krajina v Krušných horách už více než dva roky zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Na české straně Krušných hor byly zapsány hornické památky v pěti oblastech. Součástí Montanregionu Krušné hory je i Hornická kulturní krajina Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, kde se nachází největší cínový důl u nás jménem Mauritius s prohlídkovou štolou Kryštof.

Důl Mauritius v Hřebečné byl v provozu skoro 400 let a od roku 1958 je chráněn jako Národní kulturní památka. Veřejnosti je přístupný od roku 2015. Na prohlídku dolu, respektive jedné ze štol, se můžete po předchozí rezervaci vypravit s průvodcem. Před vstupem do štoly Kryštof budete vybaveni ochrannou helmou, holinami, svítilnou a nepromokavým pláštěm. Prohlídková trasa má přibližně 200 metrů a má 11 zastávek. V průběhu prohlídky se seznámíte se třemi způsoby těžby, které se tu používaly. Od prvotní ražby chodeb pomocí želízka a mlátku, přes odlamování horniny metodou sázení ohněm až po ražbu za použití střelného prachu. Na konci trasy uvidíte ojedinělou Velkou komoru, kde se těžil cín již od 16. století po dobu asi dvě stě let, a která se dochovala v původním stavu. Důl si můžete prohlédnout od května do září. Po zbytek roku je uzavřen kvůli kolonii netopýrů, která tu pravidelně zimuje. 

Za návštěvu stojí i dodnes funkční téměř třináct kilometrů dlouhý Blatenský vodní příkop jedná se o unikátní technické dílo, které svědčí o vyspělosti vodohospodářů v 16. století. V důsledku těžby vznikly rovněž gigantické povrchové dobývky a podzemní komory, které nemají obdobu jinde ve světě; jejich příkladem jsou mimo jiné Vlčí jámy na Blatenském vrchu.

 

Rukavice z Abertam na olympijských hrách 

Malebné horské městečko zažilo slavné časy především v dobách těžby stříbra a cínu. Vlivem útlumu těžby našli obyvatelé hornického regionu obživu v rukavičkářském řemesle. K tradiční výrobě jistě přispěl i fakt, že se zde běžně chovaly kozy a ovce, jejichž kůže jsou pro výrobu rukavic oblíbeným materiálem. Během téměř dvousetleté historie místního rukavičkářství sídlily dílny skoro v každém domě. O rozvoj a věhlas rukavičkářského řemesla se postaral místní rodák Albert Eberhardt, když založil první rukavičkářskou dílnu. Z původní domácí výroby postupně vznikly větší rukavičkárny, které se následně spojily v jeden státní podnik. V dobách největšího rozmachu rukavičkářství zaměstnávaly jednotlivé abertamské dílny až jedenáct tisíc lidí a abertamští rukavičkáři brzy patřili k nejlepším na světě. V roce 1972 je s sebou dokonce vezla česká výprava na Zimní olympijské hry v japonském Sapporu. V 90. letech minulého století ale začalo řemeslo upadat a definitivní konec výroby nastal v roce 1998.

Dnes připomíná slavnou historii Rukavičkářská expozice na arbetamské radnici. Aktuálně je v ní k vidění na tři sta vystavených předmětů. Patří k nim nejen rukavice a ukázky materiálů, ale také mnoho nástrojů a strojů sloužících k jejich výrobě. Nechybí ani dobové fotografie, které pomáhají dokreslovat historii rukavičkářství v Krušných horách.

Abertamy voní sýrem už od 17. století

Známý byl rovněž Abertamský sýr z mléka od místních koz dochucovaný horskými bylinkami. Byl oblíbený po celé Evropě a vyráběný podle přísně střežené tajné receptury. I když od té doby uplynulo hodně vody, legenda neumírá. Ekofarma v Krušných horách s vlastním bistrem, řeznictvím a sýrárnou nabízí i dnes vynikající bio sýry z kravského, ovčího i kozího mléka a také čerstvé maso a poctivé farmářské uzeniny. Celý statek je založený na respektu k místní přírodě i k chovaným zvířatům a funguje v režimu tzv. ekologického zemědělství. Vaří se zde z masa regionálního původu – přímo ze zvířat z vlastního chovu. Ochutnat můžete poctivý guláš nebo rajskou, ale také ovocné knedlíky a palačinky, které vás vrátí do dětství ke vzpomínkám na bezkonkurenční obědy u babičky. A o tom, že v Abertamech dělají svou práci nejen s nadšením, ale také dobře, svědčí bohaté pochvalné reakce spokojených návštěvníků a také nejrůznější ocenění, která během let nasbírali. Přijeďte a poznejte pravou chuť Krušnohoří!

Perninské rašeliniště

Z návštěvu jistě stojí i Perninské, někdy též Abertamské rašeliniště, které se nachází se mezi obcemi Pernink a Abertamy. Celé rašeliniště staré dvanáct tisíc let prošlo v nedávné době revitalizací. V letech 1956 až 2000 se zde totiž těžila rašelina často nešetrným frézováním. Z původního rašeliniště se zachovalo jen asi 20 procent. Lokalitou vede naučná stezka s povalovým chodníkem, vyhlídkovou věží a pozorovacím molem nad vodní hladinou tůně. Území dominuje jezírko, kolem kterého se můžete projít až k vyhlídkovému altánku. Rašeliniště je unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích ani za největšího sucha nevysychají. Celé území sice zatím není příliš zarostlé, připomíná spíš takovou měsíční krajinu, ale všudypřítomné přehrázky a valy dávají tušit, že tak za pár let to tu bude pěkně zarostlé typickými rostlinami. K vidění jsou tu také vzácné druhy motýlů, zejména vymírající žluťásek borůvkový. Celý okruh je fyzicky nenáročný a lze jej pohodlně absolvovat i s malými dětmi nebo projet s kočárkem. 

Za zábavou v létě i v zimě

Krušné hory jsou v zimě rájem lyžařů; přímo v Abertamech je lyžařský vlek a v okolí najdete ideální terény pro běžkaře a tratě, propojené s Krušnohorskou magistrálou. Přímo nad městečkem leží hora Plešivec (1 028 m n. m.) s horským hotelem, více než stoletou kamennou rozhlednou, moderním Skiareálem Plešivec a adrenalinovým parkem. V něm objevíte lanové centrum, půjčovnu koloběžek, kol, bugin nebo terénních čtyřkolek a další atrakce. V zimě si tu navíc můžete vyzkoušet snowkiting.