V severní části Karlovarské vrchoviny, v trojúhelníku mezi Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi, najdete oblast o rozloze 640 km² známou jako Slavkovský les. Kromě všudypřítomné zeleně, památek a rašelinišť je oblast známá především pro velké množství léčivých minerálních pramenů. Jaké jsou ty nejznámější a kde je najdete?

Novoveská kyselka

Uprostřed Slavkovského lesa, nedaleko obce Nová Ves, najdete pramen Novoveská kyselka. Ta se stáčela od 2. poloviny 19. století – hajný na místě původně postavil pumpu, kterou pumpoval vodu pro svou rodinu. Zpráva o její lahodné chuti se donesla do vsi a místní obyvatele stále častěji přicházeli pro vodu k hajného pumpě. Majitel panství, vévoda Beaufort-Spontin, nechal udělat rozbor v laboratoři. Tam se prokázalo, že se jedná o velmi kvalitní pramen a vévoda se rozhodl, že bude kyselku těžit. V současnosti se Novoveská kyselka míchá s ostatními prameny a prodává se pod značkou Magnesia.

Na místo se dostanete z obce Prameny směrem na Novou Ves a dále na Louku. Zanedbaný pramen a okolí byly v roce 2010 upraveny a zpřístupněny, navíc zde byl vybudován odpočinkový altán. Historická studna však zůstává nepřístupná.

FOTO: Turistický portál Karlovarského kraje

Grünská kyselka

Jen několik stovek metrů od Novoveské kyselky najdete další vyhlášený pramen – Grünskou kyselku. K pramenu si lidé chodili pro vodu již od 17. století, od roku 1893 ji místní usedlík čepoval do lahví a rozvážel. Momentálně ji stáčejí Karlovarské minerální vody jako součást Magnesie. Pramen najdete mezi obcemi Nová Ves a Louka. Je volně přístupný, krytý altánem, tak popadněte lahve a vyrazte.

FOTO: Turistický portál Karlovarského kraje

Pramen Radionka

Kousek za zříceninou hradu Bolšengrýn, na západě Slavkovského lesa, vyvěrá lahodný a léčivý pramen Radionka. Vede k němu krásná cesta kolem Podleského mlýna, Dolského mlýna a Podleské kaple. Díky uranu v zemi obsahuje voda větší množství radioaktivity, odtud název Radionka. Podle místních je voda velmi účinná v boji s chřipkou či nachlazením.

FOTO: Turistický portál Karlovarského kraje

Farská kyselka

Když se vydáte po silnici z Mariánských Lázní směrem na Prameny, narazíte nejdříve na rezervaci Smraďoch a o několik stovek metrů dál na Farskou kyselku. Jméno získala díky lesu, který kdysi patřil místní faře. Pramen se ukrývá pod dřevěným jehlanem, kde vyvěrá ve studánce  odtéká dál do lesa. Voda je to ledová, chutná a silně železitá, tak ochutnejte a posuďte sami.

FOTO: Slavkovský les, krok za krokem

Kynžvartské kyselky

Na této zastávce vás nečeká jen jeden pramen, objevíte jich hned několik. Naučná stezka Kynžvartské kyselky měří něco málo přes 2 kilometry a provede vás po místních minerálních pramenech. Když se vydáte z Lázní Kynžvart po silnici směrem na Valy, asi po kilometru narazíte na informační tabuli, u které stezka začíná. Na nenáročné procházce se dozvíte zajímavosti o jednotlivých pramenech a jejich minerální vodě.

Prameny v Mariánských Lázních

Prameny v Mariánských lázních jsou opravdovou raritou – není zvykem, aby na tak malém území vyvěraly minerální vody s tak rozdílným chemickým složením. K nejznámějším patří Křížový pramen, který vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, dále pak Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův pramen, tak popadněte lázeňský pohárek a vyrazte na ochutnávku.