Ve stínu tajemné stolové hory Vladař leží město Žlutice, protkané středověkými sklepeními a na povrchu osázené kláštery a zámky. Hledači skrytých perel Česka by měli zbystřit a naplánovat si sem výlet za slavným kancionálem, minimalistickou architektonickou perlou nebo sochami Matyáše Brauna.

Ve stínu husitství

Na hoře Vladař se kdysi střetly oddíly Jana Žižky s katolickými vojsky, ve žlutickém muzeu dnes najdete model této bitvy. Expozice jsou dále věnovány dějinám města nebo husitství a v podzemí bývalého soudu je zachovalá původní šatlava s výstavou útrpného práva.

Až do 70. let byl v muzeu uložen originál slavného Žlutického kancionálu, tedy rukopisného utrakvistického zpěvníku z roku 1558. Dnes si můžete prohlédnout jeho faksimilii.

Kraj nakloněný víře

Lokací spjatých s vírou je v okolí Žlutic požehnaně. Nejznámější z nich je poutní místo Skoky, kam dodnes pravidelně putují čeští i němečtí poutníci a kde se slouží mše v obou jazycích. Od zdejšího poutního obrazu Panny Marie Pomocné se odvozuje známé zvolání „Panenko skákavá!“.

Asi půl hodiny autem od Žlutic stojí klášter premonstrátů Teplá s tradicí dlouhou přes osm set let. Přístupná je klášterní knihovna, muzeum nebo barokní obytné křídlo kláštera.

Ještě o kousek dál za Teplou leží opatství Nový dvůr řádu trapistických mnichů původem ze Sept Fons ve Francii. Ruinu barokní zemědělské usedlosti začali mniši v roce 2000 rekonstruovat a výsledná novostavba s moderním minimalistickým kostelem pak vyhrála několik architektonických cen. Při zastávce nezapomeňte ochutnat hořčici, kterou zde mniši připravují.

Návštěva zámku a skvělé pivo

Jedna z cyklostezek ze Žlutic vede až k zámku Chyše. Kromě prohlídky zámku s historií sahající až do roku 1158 a unikátní olejomalbou Petra Brandla z roku 1699 je návštěvám otevřen i zámecký pivovar, kde se vaří přírodní pivo bez chemie z pramenité vody Doupovských hor.

O kus severněji leží zámek Valeč se sochami Matyáše Brauna, zpodobňujícími alegoricky lidské vlastnosti a mytologické postavy. Po prohlídce zámku se vydejte křížovou cestou na návrší Kalvárie, kde se vám otevře překrásný výhled na městskou rezervaci.

Komu imponují spíše hrady, měl by své kroky směřovat ke zřícenině Hartenštejn u Bochova. Šlo o jednu z nejdůmyslnějších opevněných staveb pozdní gotiky na území ČR s promyšleným půdorysem obranných bašt a bateriových věží se střílnami. Některé části hradu se zachovaly v původní podobě.

Relax mezi zvířaty

Nejste na památky? Hned za Žluticemi se rozkládá biofarma Kobylé, ideální místo na odpočinkovou dovolenou v přírodě. Třeba i s dětmi, které se mohou zapojit do života na farmě, starat se o zvířata nebo si vyzkoušet jízdu na koni.

Alternativa leží o kousek dál v obci Nežichov, jižně od Toužimi. Rodinná biofarma Belina na úpatí Třebouňského vrchu (oblíbeného u paraglidistů) se zaměřuje na chov ovcí a krav, najdete tu ale i koně, králíky nebo kočky. K ochutnání jsou domácí čerstvé sýry a mléko, sladké tvarohové krémy nebo pomazánky. Ubytovat se můžete i s dětmi v podkrovních pokojích nebo v chatě na stráni.

Telefon: +420 353 393 171
E-mail: podatelna@zlutice.cz

Přejít na web města

Nechte se inspirovat

Prázdniny na venkově

Že vás moc neužije na přeplněné lázeňské kolonády a davy turistů? V jižní části Karlovarského kraje leží krajina, ...

Pozoruhodné Toužimsko

V jižní části Karlovarského kraje leží krajina, jejíž kouzlo můžete objevit o víkendech nebo dovolené na svých toulkách. ...

Žlutice a Toužim

Karlovarský kraj není jen místo pro lázeňské hosty. Celý region je jako stvořený pro aktivní dovolenou, ať už ...

  • Po stopách Goetheho

Po stopách Goetheho

Karlovarský kraj navštívilo v minulosti mnoho slavných osobností. Někteří z nich se v regionu objevili jen na okamžik, ...

  • Hrdelní právo v Karlovarsku

Hrdelní právo v Karlovarsku

Za památkami hrdelního práva v Karlovarském kraji Způsob, jak dostat z vězňů přiznání, nebyl v minulosti zrovna procházkou ...