přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Památky > Církevní památky > Areál proboštství Chlum Svaté Maří

Areál proboštství Chlum Svaté Maří

 

Kategorie: Církevní památky region: Sokolov a okolí  | Město: Kynšperk nad Ohří

 

Poutní areál Chlumu Svaté Maří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény je od roku 2018 nemovitou národní kulturní památkou.  

Vznik poutního místa v Chlumu Svaté Maří je spjat s legendou o gotické sošce sedící Panny Marie s Ježíškem, která byla objevena mladým tovaryšem. A ač byla stále odnášena, vracela se na stejné místo. Nálezce proto nad ní vystavěl dřevěnou stříšku. Postupně místo ní vzniklo několik staveb chránících sošku až byl kolem roku 1400 vybudován poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény. V letech 1687-1728 byl následně vystavěn rozsáhlý barokní areál poutního chrámu a přilehlého kláštera podle plánů Kryštofa Dienzenhofra s proboštstvím, který spravovali křížovníci s červenou hvězdou.

Chlum Sv. Maří patřil v 18. století k nejnavštěvovanějším poutním místům v celé zemi. Jeho oblibu nedokázaly omezit ani josefínské reformy. Koncem 50. let 20. století byli křížovníci vyhnáni a proboštství bylo přeměněno na ubytovnu a později na depozitář sbírky církevního umění. V roce 1958 byl celý areál poutního kostela a přilehlého kláštera a proboštství zapsán na seznam kulturních památek. Nebyl však udržován a postupně zchátral. Po návratu křížovníků s červenou hvězdou prochází areál postupnou obnovou.

 

Kontaktní údaje

Adresa: Chlum Svaté Maří

PSČ: 35709

 

Další informace

www.krizovnici.eu

 

Foto v tiskové kvalitě

ke stažení na kvpoint.cz

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz