přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Památky > Zříceniny > Hartenberg

Hartenberg

 

Kategorie: Zříceniny region: Sokolov a okolí  | Město: Josefov

 

Původně románský až  raně gotický hrad Hartenberg (Hertenberch) z 12. století, který byl následně přestavěn na barokní zámek, najdete na Sokolovsku, nedaleko obce Josefov.

 V historii byl Hartenberg mnohokrát zkoušen, dobýván, pleněn, přestavován. Nakonec se ponejvíce Hartenbergu  stalo osudným obsazení objektu Státními statky po roce 1945, postupné chátrání objektu , které vyústilo do  několika úmyslně založených  požárů v roce 1985, který hrad téměř srovnaly se zemí. Z kdysi majestátní stavby zůstala polorozbořená ruina bez střechy a oken.

O záchranu Hartenbergu se však zasazuje soukromý vlastník od roku 1997 a spolek Hartenberg, jež vznikl  v roce 2008.  V roce 2000 byly zahájeny vyklízecí práce v objektu velkého paláce. Ruku k dílu zde přidaly stovky dobrovolníků ze 74 zemí světa ve spolupráci s Inex SDA. V současnosti uvnitř hradu probíhají rozsáhlé stavební práce za podpory Ministerstva kultury a Karlovarského kraje.  Spolek Hartenberg také založil sociální podnik, který zaměstnává lidi na okraji společnosti a snaží se začlenit je do pracovního procesu a zvýšit jejich dovednosti . Každoročně spolek Hartenberg s přáteli  pořádá  několik tradičních oblíbených akcí pro veřejnost jako jsou Mikulášské jízdy, Hartenberské strašení, vinobraní, mše apod.

 

Cílem obnovy hradu a jeho okolí je vrátit do tohoto místa život a smysluplnou náplň. Část hradu by měla sloužit k jeho vlastní historii. Gotická kaple v druhém patře bude nabízet bohoslužby a může se tak stát i místem poutním. Prostory hradu budou sloužit k různým společenským akcím a své místo by zde měl mít i Mezinárodní dobrovolnický institut IVAH založený dobrovolníky či podobné spolky,  zabývající se prospěšnou činností. Okolí hradu nabízí  přírodní zážitek a  v jeho blízkosti je možno navštívit  nejvyšší borovici v Čechách, školu v roku 1901, shlédnout špýchar ze 17. století nebo si projít naučnou stezku  pojednávající o historické těžbě v okolí tvz. Olověný Hartenberg. Návštěvníci se mohou k hradu dostat vlakem ze Sokolova směr Kraslice na zastávce Hřebeny nebo autem přes Josefov či Krajkovou.

 

 Hrad je otevřen od 1.5 do 30.9

Ut- ne – 10 – 17 hod

Vstup 50 Kč / dospělá osoba

Vstup 30 Kč / důchodci a děti od 15 let

Prohlídka hradu možná jen s průvodcem

V mimo uvedené hodiny je nutno se objednat telefonicky.

 

Provozní doba

Období Dny Čas
01.05-30.09. Ut - Ne 10:00 - 17:00

V jinou dobu je možné sjednat prohlídku po telefonické domluvě na tel: +420 607 649 997.

 

Vstupné

Vstupné Cena
Dospělí 50 Kč
Děti do 15 let 30 Kč
 

Kontaktní údaje

Adresa: Hřebeny 1, Josefov

PSČ: 35709

Telefon: +420 607 649 997

E-mail: hartenberg@seznam.cz

Web: www.hartenberg.cz

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz