přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Památky > Zámky > Hrad a zámek Bečov

Hrad a zámek Bečov

 

Kategorie: Zámky region: Karlovy Vary a okolí  | Město: Bečov nad Teplou

 

Nepřehlédnutelnou dominantou v údolí řeky Teplé je pozdně gotický hrad a barokní zámek v Bečově nad Teplou. V interiéru zámku stojí za pozornost zejména knihovna a zámecká kaple. Velkému zájmu návštěvníků se těší románský relikviář sv. Maura, který je po korunovačních klenotech druhou nejcennější zlatnickou památkou na území České republiky.

Relikviář sv. Maura

V trezorové místnosti zámku je vystaven jeden z nejcennějších pokladů na našem území – relikviář svatého Maura. Byl zhotoven v průběhu první třetiny 13. století pro benediktinský klášter ve Florennes v dnešní Belgii a určen k uložení ostatků svatého Maura, sv. Timoteje, sv. Jana Křtitele a svatého Apolináře. Po zrušení kláštera v průběhu francouzské revoluce získal relikviář Alfréd de Beaufort - Spontin a po opravě jej dal převézt na své sídlo do Bečova. Po skončení II. světové války, když Beaufort-Spontini Bečov opouštěli, zakopali relikviář tajně pod podlahu hradní kaple, kde ležel čtyřicet let. V roce 1985 byl relikviář konečně nalezen, ovšem ve velmi špatném stavu. Náročné restaurování této vzácné a jedinečné památky evropského významu trvalo celých jedenáct let.

Zvenku je relikviář zdoben dvanácti reliéfy, čtrnácti soškami z pozlaceného stříbra, drahými kameny, polodrahokamy, antickými gemami, filigrány a emaily.

Prohlídkové okruhy

I. okruh - Relikviář sv. Maura

Během prohlídky s průvodcem trvající přibližně 45 minut se seznámíte s historií relikviáře, napínavým příběhem jeho vypátrání v roce 1985 doplněným autentickým záznamem z objevení, pomocí makrofotografií se detailně seznámíte s jeho výzdobou a prací restaurátorů během restaurování. Na závěr prohlídky vás průvodce vezme do trezorové místnosti, kde si budete moci relikviář svatého Maura prohlédnout.

II. okruh - Zámecké interiéry

Za necelou hodinu vás průvodce seznámí s historií areálu, jeho stavebním vývojem a jeho majiteli. Postupně projdete jednotlivými salony vybavenými mobiliářem převážně z 19. století. Navštívíte také knihovnu a zámeckou kapli sv. Petra.

III. okruh - Relikviář pro každého 

Prohlídka, jejíž výklad je přizpůsoben dětem ve věku 7-12 let. Děti mají možnost se aktivně podílet na průběhu prohlídky, při níž je mimo jiné využíván haptický model relikviáře svatého Maura ve velikosti 1:1 s odnímatelnou výzdobou, díky čemuž mohou děti samy objevovat jeho význam. Napínavou historii relikviáře představí průvodce dětem pomocí komiksu a animovaného filmu. Model relikviáře svatého Maura je využíván také zrakově postiženými. Průvodce vám rád bude při prohlídce nápomocen, pouze je nutné předem informovat správu zámku. 

IV. okruh - Procházka minulostí

Prohlídka pro děti ve věku 4-8 let odehrávající se na trase II. okruhu Zámeckých interiérů doplněná o "tajnou" chodbu, salla terrenu a štolu tesanou do skály. Děti se zábavnou formou seznámí se životem středověkých rytířů, princů a princezen. Na konci prohlídky každý dětský návštěvník obdrží nobilitační glejt a bude pasován do stavu rytířského.

 

Provozní doba

Období Dny Čas
1.5. - 30.6. Út - Ne 09:00 – 16:00
1.7. - 31.8. Út - Ne 09:00 – 17:00
1.9. - 30.9. Út - Ne 09:00 – 16:00
1.10. - 31.10. So, Ne 09:00 - 16:00
 

Vstupné

Vstupné I. okruh II. okruh III. okruh IV. okruh 
plné vstupné 140 Kč 80 Kč 130 Kč

60 Kč

děti, studenti, ZTP 100 Kč 60 Kč 90 Kč  40 Kč
senioři nad 65 let 100 Kč 60 Kč 90 Kč  40 Kč
rodinné vstupné 380 Kč  220 Kč 350 Kč  
 

Kontaktní údaje

Telefon: +420 353 999 394

E-mail: becov@npu.cz

Web: https://www.zamek-becov.cz/cs

Facebook: www.facebook.com/BecovOziveny

 

Foto v tiskové kvalitě

ke stažení na kvpoint.cz

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz