Projděte kraj křížem krážem. 

Vydejte se po jedné z mnoha zajímavých naučných stezek a objevte přírodní bohatství Karlovarského kraje. K poznání lákají romantické Krušné hory, tajemná zákoutí Slavkovského lesa i další lokality. Užijte si čas strávený v přírodě a přiučte se něčemu novému. Mezi nejzajímavější naučné stezky patří naučná stezka Kladská. Začíná před loveckým zámečkem a vede kolem Kladského rybníka přírodní rezervací Kladské rašeliny. Nenáročná trasa po dřevěných chodníčcích vás provede po největším z pěti rašelinišť a seznámí vás s pestrou faunou a flórou této nádherné rezervace.

Naučná stezka Blatenský příkop vede po celé délce historického vodního příkopu, který v minulosti přiváděl vodu do krušnohorských dolů. Na třiadvaceti zastávkách se dozvíte zajímavosti z ekologie, historie, lesnictví a hornictví. Blatenský příkop se začal budovat už v roce 1540, o čtyři roky později byl dokončen. Ačkoliv dnes již neslouží svému účelu, byl roku 1980 vyhlášen technickou památkou a podél příkopu byla vybudována naučná stezka.

Kolem řeky Ohře se vine 3,5 kilometru dlouhá naučná stezka Poohří, která je vhodná jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Stezka je zaměřena na historii, přírodu a zajímavosti povodí řeky Ohře. Seznámí vás s historií, vegetací, geologií, vodním dílem Skalka či historickým osídlením Poohří.

Zdatnějším turistům je určena stezka z Andělské hory do Kyselky, která s odbočkami měří až osmnáct kilometrů, bez odboček pak deset kilometrů. Stezka začíná za kostelem, u schodiště k hradní zřícenině, a vede přes Štichlův mlýn, Šemnickou skálu a Skalky skřítků. Stezka vypráví například o založení hradu na Andělské hoře a představuje zajímavosti o pramenech Doupovských hor či o evropské ekologické síti EECONET. 

Oblíbená naučná stezka pro rodiny s dětmi je Ježíškova cesta. Trasa začíná u Infocentra Boží Dar, kde si lze vyzvednout instrukce a Ježíškův zápisníček. Na trase je celkem třináct zajímavých zastavení a každé z nich je věnováno jedné postavičce z Ježíškova světa. Do zápisníčku děti vyplňují odpovědi na otázky, u kterých se pobaví i odpočinou. Za splnění úkolů dostanou děti v Infocentru drobné dárečky.

Z Mariánských Lázní můžete vyrazit na krátkou naučnou stezku s vyvěrajícími sirouhličitými plyny zvanou Smraďoch, kde lze doslova na vlastní nos ocenit vyvěrající sirouhličité plyny. Zjistíte, že název Smraďoch je více než příznačný. 

Naučná stezka Mnichovské hadce vás na dvanácti kilometrech seznámí s národní přírodní památkou Upolínová louka s řadou vzácných lučních rostlin či s národní přírodní památkou Křížky a představí geologický vývoj serpentitu – hadce – a jeho využití k dekorativním účelům. Naučných stezek je v Karlovarském kraji podstatně více, vyberte se z následujících blogových článků pro vás tu pravou.

Nechte se inspirovat

Národní přírodní rezervace Soos

Bublající mofety, solná pole, křemelina, výrony plynů. Nedaleko Františkových Lázní se nachází krajina, která jako by ani nepatřila ...

  • Výlety spadaným listím

Výlety spadaným listím

Kdo by nemiloval podzim? Není nic lepšího než obléct teplý svetr a jít se brodit spadaným listím. Poradíme ...

Jáchymovské peklo

Kruté pracovní podmínky, týrání vězňů, zima, hlad a smrt. I taková je historie jáchymovských dolů. Koncem 50. let ...