přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Příroda > Zajímavé lokality > Přírodní rezervace Křížky a Národní přírodní památka Upolínová louka

Přírodní rezervace Křížky a Národní přírodní památka Upolínová louka

 

Kategorie: Zajímavé lokality region: Marianské Lázně a okolí  | Město: Prameny

 

Název vznikl podle tří křížků, které zde byly vztyčeny v roce 1859. Křížky, podobně jako několik dalších lokalit v okolí, mají zvláštní flóru. Podložní hornina (hadec) uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme. Část rostlin vytváří zakrslé formy (nanizmy). Hojně rozšířen je na Křížcích vřesovec pleťový, který z jara celé okolí zbarví do bordové barvy od kvetoucích vřesovců.

Pokud budete chtít Křížky navštívit, tak se sem vypravte z obce Prameny po silnici směrem na Novou Ves. Křižky jsou viditelné již z daleka.

Na Křížky navazuje také Národní přírodní památka Upolínová louka o rozloze 18 ha, která představuje komplex typicky lučních zamokřených společenstev Slavkovského lesa s pestrým výskytem vzácných druhů rostlin, především upolínu nejvyššího. Mezinárodní význam lokality spočívá především ve výskytu endemitů vázaných na hadec. Národní význam je doložen výskytem několika ohrožených druhů rostlin, jako vrby borůvkovité, která již byla v ČR považována za vyhynulou a zde se objevila v roce 1990.

Upolínová louka se nachází přes silnici naproti Třem křížkům. V roce 2006 zde byl obnoven povalový chodník s vyhlídkou do Lučních porostů. Začíná zde také naučná stezka Mnichovské hadce. Upolíny rozkvétají v druhé polovině května.

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.
 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz