přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Příroda > Zajímavé lokality > Svatošské skály

Svatošské skály

 

Kategorie: Zajímavé lokality region: Karlovy Vary a okolí  | Město: Karlovy Vary

 

Mezi Loktem a Karlovými Vary se řeka Ohře prodrala žulovým masívem Slavkovského lesa a vytvořila hluboký kaňon. Na konci kaňonu se kamenné divadlo uzavírá překrásnými Svatošskými skalami.

Skály dosahují až výšky 50 m a jsou rozpukány v mohutné skalní pilíře a jehlany, složitým systémem trhlin a puklin, ze kterých lidská fantazie nakonec vymodelovala svatební průvod. Proto také kolem skal vznikla v minulosti řada bájí a pověstí o Janu Svatošovi (Hans Heiling) a zkamenělé svatbě. Dokonce byly jednotlivé skalní skupiny podle svatebčanů pojmenovány.

Skalní město pro svou jedinečnost bylo již v roce 1933 vyhlášeno chráněným přírodním výtvorem a v roce 2007 byly Svatošské skály vyhlášeny Národní přírodní památkou. Předmětem ochrany jsou geomorfologicky ojedinělé žulové skalní útvary s fragmenty původních borů s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin.

Svatošské skály lákají pravidelně velké množství turistů, horolezců i vodáků. Skvěle si je prohlédnete cestou z Lokte do Karlových Varů, která vás povede po 10 km dlouhé turistické stezce pěšky či na kole podél řeky Ohře.

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.
 

Soubory ke stažení

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz