přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Památky > Technické památky > Vlčí jámy

Vlčí jámy

 

Kategorie: Technické památky region: Krušné hory  | Město: Horní Blatná

 

Na svahu Blatenského vrchu se nachází chráněná přírodní památka Vlčí jámy, které jsou jedním z pozůstatků po těžbě cínových rud, dolu Wolfgang.

V 16. století zde byla až do hloubky 25 m vyhloubena rozsáhlá komora, jejíž strop se později zřítil. Časem se uvolnila hornina z boků a Vlčí jáma se ještě více rozšířila. Staré práce ze 16. století sahaly nejhlouběji 35 m pod povrch. V 18. století byla zdejší žíla nafárána až do hloubky 60 m pod povrchem a sestupkovitě dobývána až do hloubky 80 m pod povrchem, což byl na svou dobu značný rozměr.

Dnes si můžeme tuto zajímavou přírodní a technickou památku prohlédnout z vyhlídky na počátku propadliny. Z horních bočních hran je možné spatřit zbytky starých chodeb a komínů, ve kterých se havíř mohl někdy jen stěží protáhnout.

O několik desítek metrů výše se nachází další pozůstatek cínového dolu Jiří. I tento důl pochází ze 16. století. Jedná se o propadlinu táhnoucí se přibližně do vzdálenosti 150 m s otevřenou průrvou o délce asi 80 m. Místy je až 20 m hluboká a velmi úzká. Podle historických pramenů totiž důl dosahoval hloubky až 50 m. Dnes je tato chráněná přírodní památka známá spíše pod názvem Ledová jáma. Vzhledem ke značné hloubce průrvy se zde vytváří zvláštní mikroklimatický režim s velmi nepatrným oběhem vzduchu. V létě zůstává lehký teplý vzduch na povrchu a neklesá do průrvy. Naopak v zimě průrvu ochlazuje těžký chladný vzduch a tak zde vzniká led, který na dně průrvy vydrží i přes léto. K jeho udržení přispívá i celková vysoká nadmořská výška lokality.

V současné době můžeme sestoupit po schodech do úzké průrvy až do míst, odkud je možné spatřit i v letních měsících ledovou vrstvu. Vlčí jámy leží na trase naučné stezky Horní Blatná - Vlčí jámy.

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.
 

Foto v tiskové kvalitě

ke stažení na kvpoint.cz

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz