přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Objevujte > Památky > Zámky > Zámek Ostrov

Zámek Ostrov

 
Zámek Ostrov

Zámek Ostrov

Kategorie: Zámky region: Karlovy Vary a okolí  | Město: Ostrov

 

Dominantou města Ostrov je nedávno zrekonstruovaný zámek. Renesanční Šlikovský zámek byl za vévodů sasko – lauenburských a markrabat bádenských rozšířen a barokně upraven. Kamenný vstupní portál vytvořil v roce 1690 ostrovský sochař Martin Möckl. Do nynějšího zámeckého parku se vstupuje tzv. Bílou bránou, jejímž autorem je kamenický mistr Paul Büttner. Původní rozsáhlá zámecká zahrada byla kdysi nazývána osmým divem světa. Po požáru Šlikovského zámku v roce 1691 upravil část směřující do zahrady dvorní stavitel Domenico Egidio Rossi na tzv. Pohledovou zeď. Roku 1809 přešlo ostrovské panství do majetku toskánských velkovévodů. V 70. letech 19. století byl přestavěn podle plánů Damiana Klemma. V minulosti sloužil k různým účelům. Např. za války byl pobočkou koncentračního tábora ve Flossenbürgu. Před rekonstrukcí, do roku 2012, zde sídlila SPŠ strojnická.

Po rekonstrukci v roce 2014 se stal zámek sídlem městského úřadu. Vnitřní nádvoří zámku zastřešené prosklenou střechou, dnešní Dvorana, je prostorem, kde historická a moderní architektura vytvářejí místo pro kulturní a společenské akce.

Turisticky atraktivní jsou všechny nově vzniklé expozice umístěné v zámku. Ve Dvoraně najdeme výstavy o historii zámku „Zámecký areál v proměnách času“ a „Ze skrytých tajností zámku“ s exponáty nalezenými v průběhu jeho rekonstrukce. Významná je i expozice „Ostrovsko a hornictví“, která je rozdělena do dvou částí.  V expozici „Šlikové a mincování“ je vystavena šlikovská stříbrná kazeta, která byla prohlášena v roce 1992 za kulturní památku a v roce 2015 za národní kulturní památku, neboť se jedná o dílo evropského významu s vysokou uměleckou hodnotou. Je osazena 44 šlikovskými mincemi a medailemi, které byly vyraženy v jáchymovské, hornoslavkovské, plánské, norimberské a pražské mincovně. Tolary a medaile jsou zasazeny do stříbrných pozlacených rámečků. Kazeta je dílem významného augsburského šperkaře Johanna Andrease Thelota. Druhá část „Rudné dolování v Krušných horách“ mapuje historii hornictví v regionu.

Součástí zrekonstruované Pohledové zdi zámku je vyhlídková plošina, která nabízí nádherný výhled na zámecký park a jeho okolí, najdeme zde také Zahradu vůní a barev se záhony bylin a drobných dřevin, doplněnou lavičkami a naučnými popisnými cedulemi.

 

 

Kontaktní údaje

Adresa: Jáchymovská 1

PSČ: 36301

Telefon: +420 354 224 950

E-mail: ic@ostrov.cz

Web: www.icostrov.cz/zamek-ostrov

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz